Англія на початку ХVІ ст

image084Мета: з’ясувати характер змін що відбулися в Англії, з’ясувати суть процесу огороджування, та його наслідки, розкрити особливості реформаційного руху в Англії, визначити роль Єлизавети I в зміцненні англійського абсолютизму;розвивати в учнів уміння давати характеристику історичним діячам, визначати їх місце в історичному процесі, аналізувати історичні явища та події, визначати їх суть; Навчити працювати з картою,робити висновки та узагальнення, працювати з підручником; виховувати толерантне ставлення до будь – яких релігій.Враховувати здоров’я зберігаючі елементи.

 

 

 

 

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: атлас, настінна карта, ілюстративний матеріал.

Основні поняття: «Криваве законодавство», «огороджування»,

«мануфактура»,«англіканська церква», «пуританство»,    «лорди»,

         Основні дати та події:

1534 р. — в Англії проголошено англіканську церкву;

1571 р. — прийняття «39 статей» — основних засад англіканської церкви;

1588 р. — розгром «Непереможної армади»;

1588–1603 рр. — правління Єлизавети І Тюдор;

1600 р. — заснування Ост – Індійської компанії.

 

 

 Епіграф:

Ваші вівці зазвичай такі спокійні,задоволені,дріб’язком,тепер,стали такими ненажерливими і неприборканими, що їдять навіть людей і   спустошують поля, будинки, міста.       Т.Мор «Утопія»

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Перевірка набутих знань

Робота з хронологією

Співвіднесіть дати й події.

а) 1556 р.  1) Запровадження Альбою алькабали

б) 1557 р.2) подача петиції з вимогами приборкати сваволю

іспанських чиновників

в) 1571 р.  3) підписання Утрехтської унії

4) похід «залізного герцога» Альби у Нідерланди

Відповідь: а — 2; б — 4; в — 1.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми.

Мотивація

Актуалізація опорних знань:

З наведених слів виберіть ті що стосуються Англії:

Лондон,варфоломіївська ніч,червона троянда,лорди,Папа Римський,Київ,Вісла,Річард левине серце.

 

Учитель.

В XVI ст. Англія являла собою централізовану монархію. Королівський престол посідала династія Тюдорів , яка прийшла до влади після війни Червоної та Білої троянд. Ця війна велася між двома родами: Ланкастерів, у гербі яких була червона троянда, і Йорків, символом яких була біла троянда. Генріх VII, засновник династії Тюдорів, об’єднав у своїй особі обидві династії, а на гербі помістив і червону, і білу троянду разом.В економіці Англії в цей період швидкими темпами відбувався розвиток капіталістичних відносин.

План

1. Соціально – економічний розвиток Англії на початку XVI ст..

2.«Криваве законодавство».

3.Королівська реформація.

4.Правління Єлизавети І.

 

1.     Соціально – економічний розвиток Англії на початку XVI ст..

         Розповідь вчителя

–   Слабко розвинена цехова система Англії сприяла поширенню                                  мануфактурного виробництва, переважала розсіяна мануфактура;

– Головна галузь промислового виробництва – сукнарство (понад 80%  англійського експорту);

–  Активно розвивається суднобудування у зв’язку з колоніальною політикою Англії;

– Англія перетворилася на один із центрів світової торгівлі і звільнилася від посередництва ганзейських та італійських купців;

–  Англійські купці стали формувати об’єднання у формі акціонерних компаній;

– Потреби промисловості у сировині спричинили сільськогосподарський розвиток, особливо м’ясо – молочного скотарства, вівчарства і вирощування зернових;

–  Формується «нове дворянство», яке налагоджувало сільськогосподарське виробництво на потреби ринку.

        Робота з таблицею(Таблиця на 2х листках)

 

Англійське дворянство

«Старі дворяни» «Нові дворяни» (джентрі)
Життя на платежі від селян, противники реформ і нових перетворень. Служили при дворі чи несли військову службу Активне заняття торгівлею та виробництвом — вівчарство, мануфактури, торговельні компанії

 

Обгороджування – виокремлення ділянки громадської землі з метою перетворення її на приватну власність.

-(Розповідь вчителя)

  1. «Криваве законодавство»

Учитель. Десятки тисяч людей, зігнаних із землі, ставали бродягами й   жебраками. Уряд видавав проти них «криваві закони».

 Робота зі схемою

(Роздрукувати)

Генріх VІІІ (1509 – 1547 рр.)              

Дозволив збирати милостиню тільки непрацездатним жебракам, а працездатних наказав карати батогами й повертати до праці. Вдруге за таке порушення паупера шмагали і відрізали половину вуха,втретє — страчували

Едуард VІ(1547 – 1553 рр.)

Наказав віддавати безробітного в рабство тому, хто доніс про його жебрацтво. Якщо раб тікав тричі, його страчували

Єлизавета І (1558 – 1603 рр.)

Безробітний віком від 20 до 60 років повинен працювати у того господаря, який побажав його найняти. До закінчення договору працівнику заборонялося залишати господаря. Створення робітних домів для розорених селян, ремісників,жебраків, де їх примушували працювати

(Кожна з реформ на окремому листку)

Фіскульт хвилинка

  1. Королівська реформація

Учитель розповідає про реформаційні процеси в Англії та пропонує учням заповнити порівняльну таблицю, використовуючи попередні знання.

 Мета      

Секуляризація церковних земель та багатств. Підпорядкування церкви королю. «Дешева церква»

Привід      

Відмова Папи Римського дати дозвіл на розлучення короля Генріха VIII

Перебіг подій   

1534 р. — «Акт про супремацію» (верховенство): король — єдиний голова англійської церкви.

1535 р. — страта Томаса Мора. Утворення англіканської церкви.

1536—1540 рр. — секуляризація (конфіскація церковної власності).

1549 р. — початок ведення служб англійською мовою.

1553—1558 рр. — відновлення католицизму за правління королеви Марії Кривавої.

1567 р. — початок відділення від англіканської церкви пуритан (кальвіністів).

1571 р. — прийняття нового Символу віри (39 статей) — наближення до кальвінізму, збереження ієрархії та ін. Завершення становлення англіканської церкви

Наслідки

Англія очолила протестантів у Європі. Посилення протистояння з Іспанією. Укріплення абсолютизму в Англії. Включення церкви до системи держави

(записати в зошиті)

  1. Правління Єлизавети І.

(Повідомлення учнів)

Політична діяльність:

–   Віротерпіння, але в межах державної політики (залучала на свій бік протестантів і католиків).

– Проводила політику протекціонізму — заохочувала розвиток англійського виробництва та торгівлі.

– Укладала гроші в торговельні компанії. За часів її правління зріс добробут англійців.

– Активна діяльність парламенту, особливо палати громад.

– Заснування Вірджинії -першої англійської колонії в Північній Америці (1585 р.).

– Загострення відносин з Іспанією.

– Активна підтримка нідерландських повстанців.

– Суперечка з Марією Стюарт — шотландською королевою, проти якої було підняте повстання кальвіністами в Шотландії. Марія втекла до Англії, де потрапила до в’язниці. Було розкрито кілька заколотів католиків, і після суду Марія булла страчена.

– Експедиція Френсіса Дрейка (1577—1580 рр.) — ескадра Дрейка пограбувала іспанські порти на тихоокеанському узбережжі, потім повернулася до Англії, здійснивши другу навколосвітню подорож. Дрейк був посвячений у рицарі осо- бисто королевою.

– Знищення іспанської «Непереможної армади» (1588 р.)

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Позначити на контурній карті:

1)    колоніальні володіння Англії;

2)    промислові центри Англії;

3)    території масових огороджувань.

Три різнокольорові листки на них написано- лютеранство,англіканство,кальвінізм, підняти ту картку яка стосується Англії.

вправ аналогія – показується картинка і треба в декількох словах розповісти з чим її можна пов’язати з вивченого уроку.

Співставте  таблицю – «старе» та «нове» дворянство

З наведених речень виберіть ті що стосуються правління Єлизавети.

V. Підсумок уроку

Оцнки за урок

Домашнє завдання .

Опрацювати      параграф підручника.

Засвоїти зміст нових понять.

Додаток 2.

Життя на платежі від селян, противники реформ і нових  перетворень. Служили  при дворі чи несли військову службу .

 

Активне заняття торгівлею та виробництвом — вівчарство, мануфактури, торговельні компанії

 

Генріх VІІІ

(1509 – 1547 рр.)

Дозволив збирати милостиню тільки непрацездатним жебракам, а працездатних наказав карати батогами й повертати до праці. Вдруге за таке порушення паупера шмагали і відрізали половину вуха,втретє — страчували

Едуард VІ

(1547 – 1553 рр.)

Наказав віддавати безробітного в рабство тому, хто доніс про його жебрацтво. Якщо раб тікав тричі, його страчували

 

Єлизавета І

(1558 – 1603 рр.)

Безробітний віком від 20 до 60 років повинен працювати у того господаря, який побажав його найняти. До закінчення договору працівнику заборонялося залишати господаря. Створення робітних

домів для розорених селян, ремісників,жебраків, де їх примушували працювати.

Виокреміть зайве.

Заснування Вірджинії -першої англійської колонії в Північній Америці (1585 р.)

Активна діяльність парламенту, особливо палати громад.

Віротерпіння, але в межах державної політики (залучала на свій бік протестантів і католиків).

Скликання генеральних штатів.

Придушення повстання гугенотів

союз з Папою римським

8_klas_angliya

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *